Gücün tek gerçek kaynağının milletin kendisi olduğuna inanan Türk Milletinin Önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu, dahi asker ve Büyük Devlet adamı, bütün dünyanın gıpta ettiği lider, ebedi başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 80’inci yıl dönümünde saygı, şükran, minnet ve özlemle anıyorum.
 
       Bugün insanlığın her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğu barışın, yalnızca  yurt için değil, dünya için de gerekliliğini dile getiren Büyük Önder Atatürk, tüm dünyada kabul gören engin düşünceleriyle, sadece bizim için değil, çağdaşlaşmayı hedefleyen tüm toplumlar için uyanışın öncüsü olmuştur.
 
        O’nun, İnsan sevgisi, bilim ve akılla beslenen, birleştirici ve bütünleştirici düşünce sistemi, milletimiz ve insanlık için kurtuluşun, bağımsızlığın, gelişmenin, ilerlemenin ve uygarca yaşamanın evrensel bir sembolü haline gelmiştir. Atatürkçü Düşünce Sistemi, bu özellikleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olarak yaşamasının teminatı olan değerler manzumesidir.
 
        Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün maddi varlığının aramızdan ayrıldığı 10 Kasım tarih, bir matem günü olmaktan ziyade, O’nun düşünce ve devrimlerini daha iyi anlamak ve anlatmak için bir fırsat olarak görülmelidir. Bir millete, yitirmek üzere olduğu özgüvenin ve ulus bilincinin yeniden kazandırılması, bütün imkansızlıklara rağmen verilen İstiklal Savaşı’nın zaferle sonuçlandırılması, yönetimde  egemenliğin kayıtsız şartsız millete verilmesi ve her şeyden önemlisi, modern hukuk kurallarına dayanan çağdaş ve laik bir devletin tüm kurumlarıyla inşa edilmesi gibi başarıları, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü  çağdaşları arasında farklı ve ayrıcalıklı bir konuma yükseltmektedir.
 
         Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, hayatı boyunca sürdürdüğü bağımsızlık ve uygarlık mücadelesinde, tüm gücünü Türk milletine olan inancından ve güveninden almıştır. Türk Milleti olarak bizler de bugün üzerimize düşen sorumlulukların bilinciyle  Atatürk’ün İlke ve inkılapları ile hiç sönmeyecek bir meşale misali aydınlattığı uygarlık yolunda, kararlı ilerleyişimizi sürdürmek için var gücümüzle çalışmalıyız.
 
         Milletimizin canından değerli bildiği vatan topraklarını parçalamaya yeltenenleri, binlerce yılda oluşturduğumuz kutsal değerleri çiğneme cüretini gösterenleri, “geldikleri gibi giderler” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e çok şey borçlu olduğumuzu asla unutmamalı ve unutturmamalıyız.
 
       Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin Kurucusu, Ebedi Başkomutan, Eşsiz Lider ve Büyük Devlet Adamı, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, silah arkadaşlarını ve milli mücedelemizin tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.
 
       Ruhun Şad Olsun Aziz ATATÜRK.
                                                                                                              Sercan SAKARYA
                                                                                                        Sarıyahşi Kaymakamı