Birleşmiş Milletler 1990 yılında 1 Ekim Gününü ‘’ Dünya Yaşlılar Günü’’  olarak belirlemiştir. Dünyada ve ülkemizde kutlanan bu anlamlı gün, milli değerlerimiz ve kültürümüzün taşıyıcısı olan yaşlılarımızın sevgi ve saygıyla hatırlandığı, onların sağlık , bakım, ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının  belirlendiği, kişi kurum ve devlet  olarak bu süreçte üstlenilmesi gerekenlerle birlikte aynı zamanda yapılan çalışmaların gündeme getirilerek değerlendirildiği önemli bir gündür.
 
      Geçmişten günümüze bir kültür köprüsü olmuş, yaşamları boyunca çocuklarına, torunlarına, içinde yaşadığı topluma, ülkesine ve dünyaya hizmet etmiş yaşlılarımızın, bedensel ve ruhsal olarak işlevselliğinin azaldığı söz konusu dönemlerinde her türlü  ihtiyaçlarının karşılanarak yaşam kalitelerini artırmak öncelikli görevimiz olmalıdır.
 
      Devletimiz, insanımızın değer yargıları arasında var olan yaşlıya sevgi, dayanışma ve saygı yaklaşımını, değişen toplum yapısı içinde ve bilimin ışığında profesyonelce hizmet  alanlarına taşıyarak, yaşlı vatandaşlarımıza götürülecek hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini  artırmaya yönelik çalışmalarını gayretle sürdürmektedir. Bu manada devletimizin sağladığı imkanlar ve sunduğu hizmetlerin her geçen gün daha mükemmel hale getirilmesini sağlamak, öncelikli hedefimiz arasında yer almaktadır.
 
    Bu duygu ve düşüncelerle; Bugünlerimizin mimarı olan saygıdeğer  büyüklerimizin Dünya Yaşlılar  Günü’nü  en kalbi duygularımla kutluyor,  sağlıklı,  huzurlu, mutlu ve  hayırlı ömürler diliyor, ellerinden hürmetle öpüyorum.
 
 
                                                                                                                                                                                                                                          Sercan SAKARYA
                                                                                                                                                                                         Sarıyahşi Kaymakamı